Javíthatja a rendszeres csikungozás a kognitív képességeket

Egy randomizált, aktív kontrollos vizsgálat eredményei szerint a csikung gyakorlások javítják az idősek kognitív funkcióit az interleukin-6-hippocampus útvonalon keresztül.


A közzétett eredmények és bizonyítékok szerint a testmozgás véd az öregedéssel járó kognitív hanyatlásától. A kutatást közvetve a COVID-19 világjárványnak köszönhetjük, amikoris a járványüggyi intézkedések korlátozták a szabadtéri testmozgás lehetőségét. A kutatásban tehát a beltéri csikungozás hatásait vizsgálták: a mozgás hatását a neurokognitív működésre, valamint annak lehetséges neuro-immun útvonalára.

A hippokampusz azért kedvelt témája a neurológiai kutatásoknak, mert több olyan idegrendszeri megbetegedés is létezik, mely elsőként a hippokampuszban okoz elváltozásokat.
A hippokampusz fontos szerepet játszik összetett információk feldolgozásában és az események memorizálásában, felidézhető formában történő raktározásában és előhívásában.

A kutatás vizsgálati módszere

Megfigyelték, hogy a csikung szignifikáns javulást okozott az információk feldolgozási sebességében, növelte a hippocampális térfogatot és csökkent perifériás IL-6 szint. A kutatók egyértelműen arra a következtetésre jutottak, hogy a csikungozás jótékony hatással van a kognitív képességekre az idős emberek esetében.

A kutatás során 12 hetes randomizált, aktív-kontrollos vizsgálat zajlott két vizsgálati karral kognitívan egészséges idős embereken. A kísérleti csoportban a Wu Xing Ping Heng Gong-ot (csikung) gyakorolták az alanyok rendszeresen. A gyakorlásokat egy tapasztalt taoista csikungmester vezette. A csikunggyakorlat több mozdulatsorból állt, beleértve a karok és lábak nyújtását, a törzs elfordítását és az ellazítást, amelyek a taoizmus és a hagyományos kínai orvoslás (pl. csí) alapelveit követték. A kontrollcsoportnál a fizikai nyújtó gyakorlatot végeztek.

A kutatási eredmények

A vizsgálat során a kutatók mérték az öregedésérzékeny neurokognitív képességeket, a szérum interleukin-6 (IL-6) szintet és az agy szerkezeti térfogatát a kísérleti (Qigong, n = 22) és a kontrollcsoportban (nyújtás, n = 26) a 12 hét előtt és után.


A vizsgálatot a clinicaltrials.gov webhelyen regisztrálták (azonosító: NCT04641429).
Forrás: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33872709/

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg: