Röviden a kínai „csí koncepciójáról” és egészségmegőrző vonatkozásairól
A csí vagy angolul qi az a létfontosságú energia, mely betölti magát a világegyetemet betöltő, egyfajta alkotó alapanyag, energia vagy természeti erő, mely testünkben is kering. Eszerint a világon minden létező dolog a csi mozgásának és átalakulásának eredménye.
Az ősi kínai gyakorlatban gyökereznek ezek a fogalmak.
A csikung egyike egy alacsony intenzitású testmozgás egyike azoknak az egészségmegtartó és egészségfejlesztő kultúráknak (fizikai és szellemi gyakorlatok), melyek a csí koncepcióján, azaz energia gyűjtésén, megtartásán, irányításán alapulnak.
Noha nincs tudományos bizonyíték a csíre vagy a csí hiányára, sokan úgy értelmezik ezeket a kifejezéseket, mint a test egészét érintő problémák leírását – ahelyett, hogy az orvostudomány által alkalmazott szigorú utat választanák.
Ebben a cikkben megvizsgáljuk, mi a csí-hiány, melye annak tünetei és okai, és hogyan kezelhető mindez a csikunggal, pihenéssel és diétával.
Mi az a csí-hiány?
A kínai öngondoskodó csikung rendszerben a csí életerő vagy életenergia. A világon minden a csíből áll, beleértve a fizikai testet és az ember érzéseit is.
Az ősi hagyomány gmesteri és gyakorlói úgy vélik, hogy az embernek kiegyensúlyozott csível kell rendelkeznie ahhoz, hogy kiegyensúlyozott legyen az élete, és elkerüljék a fizikai vagy mentális egészségügyi problémáktól. Az alapkoncepció szerint a betegségek akkor jelentkeznek, ha a szervezetben csí egyensúlyhiány vagy hiány áll fenn.
A National Center for Complementary and Integrative Health (NCCIH) forrása szerint a csí olyan létfontosságú energia, amely átáramlik a testen, és segít megőrizni az egészséget. A National Center for Complementary and Integrative Health (NCCIH) nem veti el az ősi kínai alapkoncepciót, de modern értelemben tudományosabb álláspontot képvisel – vizsgálja, hogy ezek a gyakorlatok hogyan hatnak a szervezetre, és hogyan használják fel a tünetkezelésben.
Melyek a csí hiány tünetei?
Leegyszerűsítve a csí hiány alacsony energiát jelent, mely hatással lehet a szervezet egészére vagy csak bizonyos szervekre.
A következő öt jelet és tünetet használja a csí-hiány diagnosztizálására:
- fáradtság
- légszomj, szótlanság
- spontán izzadás
- duzzadt nyelv fognyomokkal az oldalán
- gyenge pulzus
A csí-hiány okai
A tanulmány egy sor lehetséges tényezőt is felvázol, amelyek a csí-hiányhoz vezethetnek.
- A szerzők szerint összefüggés lehet a csí-hiány és az öregedés között.
- Egyes szakemberek úgy vélik, hogy kapcsolat van a csí-hiány és a krónikus egészségügyi betegségek és azok szövődményei között, mint például a szívbetegség, a magas vérnyomás vagy a szélütés.
- A csí-hiány a mindennapi életben túl sok csí használatából is fakadhat (kimerültség, kiégés). A nyugati világban sokan folyamatosan dolgoznak vagy úton vannak, elfoglalt életet élve, nem hagynak időt a kikapcsolódásra. Egy ilyen stresszes élet túl kevés pihenéssel megszakítva gyorsan elszívhatja a szervezetet a létfontosságú energiától, így az ember fogékonyabbá válik a csí-hiányra és az azt követő betegségekre.
A csí-hiány kezelése
Kevés minőségi tudományos kutatás áll rendelkezésre olyan témák támogatására, mint a csí és a csí-hiány: ennek ellenére sokan a tünetek enyhülését tapasztalják a csikung rendszeres gyakorlása révén. Kutatások szerint a csikung csökkenti a feszültséget és növeli az energia érzést. Ezzel hozzájárul az egészségérzés, a jólét érzés növeléséhez is a rendszeres csikung gyakorlás.
Fókuszban a pihenés és a feltöltődés – és az alvásminőség
Azok, akik csí-hiányban szenvednek, jellemzően sosem állnak le a munkával, örökké úton vannak, sosem pihennek. A pihenés mellett nagyon sokat segít a csikung a feszültség csökkentésén keresztül az alvási problémák kezelésében.
Az Experimental Neurobiology című folyóiratban közzétett tanulmány szerint a túlzott stressz rossz hatással van a szervezetre és az agyra is. A stressz éjszaka aktiválhatja az agyat, ami megnehezíti a nyugodt alvást. Nagyon fontos, hogy a stresszkezelést és az alvásminőséget komolyan vegyük: általános tanács, hogy próbáljunk meg minden nap egy meghatározott időpontot találni az alvásra és az ébredésre, és törekedjünk arra, hogy minden éjjel legalább 7-9 órát aludjon.
Forrás:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/321841#symptoms
https://hu.wikipedia.org/wiki/Csi